Wtorek 18 czerwca 2024
Logo stowarzyszenia SEO

Alexa.com przestała działać 1 maja 2022

Alexa.com przestała działać 1 maja 2022

Potężny system zbierający informacje o ruchu w sieci przestał działać 1 maja 2022 roku. Alexa.com informuje na swojej stronie o zamknięciu projektu. Z informacji wynika że można już zapomnieć o jednym z pierwszych projektów firmy Amazon.com

Czy należy się śpieszyć z usunięciem linka do Alexa ?


Zamknięcie projektu Alexa.com powoduje konieczność aktualizacji kodu strony internetowej w której był zaimplementowany kod Alexa do monitorowania ruchu na stronie. W przypadku pozostawienia takiego linku audyt SEO wykaże błąd 404. Zapytaliśmy profesjonalistę z zakresu SEO.

Usuń linki monitorujące


Jak widać, smutny koniec nastał też na projekt dużej firmy. Zbieranie statystyk z setek milionów stron internetowych to duży problem techniczny. Potrzebne są serwerownie. Tak, mówimy już o setkach serwerów, ogromnej przepustowości łączy i dużym zużyciu prądu.To są koszty, które przy dużej ilości obsługiwanych stron rosną bardzo mocno. A niestety, zbieranie częściowych statystyk przez słabe serwery mija się z celem. Dlatego aby nie ponosić widocznie kosztów dalszego działania, Amazon postanowił 1 maja 2022 zamknąć Alexa.com


Alexa mogła zbierać dane bezpośrednio z witryn za pomocą jednego linku,gdy odkryli co mogą w ten sposób osiągnąć przebudowali witrynę.Odnowiona witryna Alexa pokazywała słowa kluczowe, kierunek i język ruchu oraz więcej przydatnych danych statystycznych. Jednak w między czasie Google udostępniło Google Analytics. Od tego czasu Alexa, traci na znaczeniu.


W następstwie tej niedoskonałości Alexa, udostępniła link do monitorowania i zbierania danych na temat odwiedzających witrynę internetową. Zarząd Alexa próbował w ten sposób reanimować system który był mało miarodajny, ale liczył się gdyż Google pobierało dane na temat ruchu z danych uzyskanych przez Alexa. Wielu właścicieli stron internetowych w dawnych latach, instalowało monitoring ruchu od Alexa na swojej stronie w celu dostarczania danych. To było klasyczne wykorzystanie synergii przez osoby z branży. Alexa zbiera dane, które następnie pobiera Google aby na ich podstawie regulować wyniki wyszukiwania. Dlatego stratedzy SEO,instalowali link monitorujący aby dostarczać dane które pomagały pozyskać lepsze informacje. W pewnym momencie posiadanie dobrych statystyk w Alexa, wpływało na widoczność strony w Google.


Praktycznie nikt nie zauważył że serwis firmy Amazon czyli Alexa.com przestał działać i wyświetla jedynie informację o zamknięciu projektu.Alexa.com to system statystyk internetowych, który działał i zbierał dane od 1996 roku. Początkowo serwis polegał na danych z wtyczki instalowanej przez internautów w swojej przeglądarce.System ten nie był miarodajny. Zbierał dane tylko od osób, które zainstalowały wtyczkę do śledzenia swojej aktywności w internecie. Cały ruch z generowany przez pozostałych internautów nie był rejestrowany.


Dlaczego o tym piszemy ? To żadne wydarzenie i praktycznie nikt w świecie SEO nie odnotował tej informacji na swoim blogu. A sprawa dotyczy błędu 404 i linku wychodzącego, który nie jest nam do niczego potrzebny a kradnie siłę portalu i oddaje jej wartość w przestrzeń.

Zamknięcie Alexa.com nastąpiło 1 maja 2022


Odpowiedź Ads-Center.NET Sp zoo,firma z którą często konsultujemy wszelkie działania SEO. Profesjonalny audyt SEO spowoduje wykrycie błędy 404 na linku prowadzącym do Alexa.com.Taki link nie jest potrzebny w strukturze strony szczególnie że prowadzi do wygasłego zasobu. To nie wszystkie negatywne skutki posiadania takiego linku. Wywoływanie zasobu który nie odpowiada trwa dłużej niż oczekiwanie na zasoby istniejące zamieszczone na słabym serwerze. Brak możliwości pobrania zasobu generuje kolejne sprawdzenia dostępu a tym samym wydłuża generowanie się strony internetowej co wpływa na jakość z użytkowania witryny. To typowy efekt domina. Gdy przeglądarka oczekuje na zasoby których nie ma i ponawia wywołanie to użytkownik w tym czasie czeka i traci swój cenny czas. Może podjąć decyzję o powrocie od wyszukiwarki i skorzystanie z innego linku do strony która szybciej działa.

Komunikat Alexa

Wycofaliśmy Alexa.com 1 maja 2022 r., po ponad dwóch dekadach pomagania w znajdowaniu, docieraniu i konwertowaniu cyfrowych odbiorców. Dziękujemy za to, że uczyniłeś z nas swoje źródło informacji do badania treści, analizy konkurencji, badania słów kluczowych i wielu innych.Zawiadomienie o zakończeniu usługi.