Wtorek 18 czerwca 2024
Logo stowarzyszenia SEO

BitCoin wykorzystywany przez przestępców do wyłudzeń

BitCoin wykorzystywany przez przestępców do wyłudzeń

Niestety, przestępcy korzystają z krypto walut a szczególnie z BitCoin i anonimowych portfeli, w celu wyłudzania pieniędzy od przedsiębiorców internetowych. Nie ma tygodnia, aby ktoś nie próbował wyłudzić pieniędzy grożąc lub sugerując że w przypadku braku wpłaty, wyciekną ważne dane. Ostatnio obserwujemy również zmianę taktyki, z zastraszania na próbę wyłudzenia pod przykrywką naprawy dziur w oprogramowaniu.


BitCoin wykorzystywany przez przestępców do wyłudzeń


 BitCoin jest jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi przez przestępców do wyłudzeń. Ze względu na anonimowość transakcji, trudno jest wykryć kto jest za takim działaniem odpowiedzialny. Przestępcy wykorzystują BitCoin do przeprowadzania transakcji z ofiarą, w celu uzyskania pieniędzy na podstawie fałszywych informacji. Są to często oszustwa związane z phishingiem, malware czy też faux support. Najtrudniejszym elementem w takim procederze jest to, że pieniądze są przesyłane do nieznanych kont i nie da się ich odzyskać. Któryś z mechanizmów obrony polega na zastosowaniu autoryzowanych procesów płatniczych, jednak wymaga to wiele zaangażowania i niewiele osób korzysta z tego typu usług. Z tego względu koniecznie jest ostrożność i zachowanie czujności, gdy korzysta się z Internetu i dokonuje jakichkolwiek transakcji za pośrednictwem BitCoina.Obecna struktura portfeli krypto walut uniemożliwia namierzenie przestępcy


 Obecna struktura portfeli krypto walut uniemożliwia namierzenie przestępcy. Kryptowaluty funkcjonują w oparciu o blockchain, który zapewnia pełną anonimowość transakcji. To oznacza, że nie ma centralnego organu kontrolującego i rejestrującego ruchy kryptowalut, a jedynie jeden zdecentralizowany rejestr transakcji, dostępny na całym świecie. Nie jest również wymagana weryfikacja tożsamości podczas zakładania portfela kryptowalut, co daje możliwość anonimowego posiadania i przesyłania środków. Wszystko to sprawia, że dochodzenie przestępstw związanych z kryptowalutami jest bardzo trudne, a nawet niemożliwe do przeprowadzenia w większości przypadków.


Ataki na małe firmy świadczące usługi hostingu


Od pewnego czasu obserwujemy ataki na małe firmy świadczące usługi hostingu. Właściciele takich usług, otrzymują od przestępców, wiadomość że ich serwery zostały spenetrowane a dane skopiowane. Jednocześnie w wiadmości informującej o przełąmaniu zabezpieczeń serwera, zawarta jest informacja o możliwości zapłacenia w BitCoin okupu, który gwarantuje zamknięcie sprawy.Przestępcy, stale się doskonalą. Gdy wiadomości o przełamaniu zabezpieczeń serwera nie skutkują, przestępcy internetowy, zmieniają taktykę. W kolejnych wiadomościach, sugerują że są dobrymi hakerami i w zamian za opłatę w BTC, naprawią zabezpieczenia. To kolejna forma oszustwa. Wystarczy fakt że chcą się rozliczać za pomoc kryptowaluty z użyciem anonimowego portfela.Zazwyczaj do naruszenia bezpieczeństwa nie dochodzi. Przestępcy bazują na strachu oraz niewiedzy.