Środa 18 maja 2022
Logo stowarzyszenia SEO

Pingwin 4.0 działa od 2 września

Pingwin 4.0 działa od 2 września

Od 2 września można obserwować skoki w pozycjach witryn internetowych w wynikach wyszukiwania. Jest to spowodowane wprowadzeniem nowej aktualizacji jednego z algorytmów wyszukiwarki Google, o nazwie Pingwin w wersji 4.


Drugi września 2016 roku, Pingwin 4.0


To właśnie drugiego września 2016 roku wprowadzono nową aktualizację algorytmu wspomagającego o nazwie Pingwin 4.0. Jest to już czwarta wersja tego algorytmu który jest nastawiony na aktualizację wyników wyszukiwania w oparciu o spamowe i niewłaściwe formy linkowania do stron internetowych. Oznacza to nic innego jak wprowadzenie obniżenia widoczności w wynikach zwracanych internaucie po wprowadzeniu zapytania. Jest to też dobra wiadomość dla wszystkich tych właścicieli witryn internetowych których strony zostały obciążone karą podczas wprowadzania poprzedniej wersji czyli Pingwin 3.0
Jak odkryto zmiany ?


Firmy które stale monitorują pozycję swoich stron za pomocą profesjonalnych narzędzi od pierwszego dnia mogły obserwować znaczne ruchy w wynikach obserwowanych witryn. Tylko stały monitoring wielu witryn mógł dać miarodajny sygnał o wprowadzaniu nowego algorytmu do struktury Google.
Nowy Pingwin 4.0


Nowy algorytm wprowadza kilka istotnych zmian. W pierwszej kolejności, okazuje się że został dołączony do głównego algorytmu. Oznacza to że od teraz algorytm Pingwin aktualizuje wyniki wyszukiwania w sposób bieżący czyli natychmiast po odkryciu nowych zmian w budowie profilu linków do witryny i jej podstron. Praca w czasie rzeczywistym ma kilka zalet. Od teraz nie trzeba czekać na aktualizację algorytmu aby pozbyć się działania negatywnie zinterpretowanych linków. Przy poprzednich wersjach Pingwina, algorytm wprowadzał kary czy też obniżał ranking w momencie wprowadzenia. Strona musiała czekać na aktualizację aby odzyskać poprzednie wyniki. W przypadku aktualizacji z wersji 3 do wersji 4 trwało to prawie dwa lata. Ale wraz z nową wersją i dołączeniem Pingwina do głównego algorytmu, ten problem sam znika. Teraz gdy okaże się że któreś z linków są uznawane za SPAM, po ich neutralizacji będziemy mogli ponownie cieszyć się lepszymi wynikami.
Czy Pingwin 4.0 wprowadza nowe kary ?


Okazuje się że Pingwin 4 nie wprowadza kar dla stron które są linkowane za pomocą linków uznawanych za SPAM. Pingwin w nowej wersji po prostu ignoruje takie linki. W ten sposób wpływa również na pozycję strony w wynikach wyszukiwania gdyż linki pominięte nie zliczają się do sumy wszystkich łączy i nie wpływają na wzrost w zwracanych wynikach. Ruch był widoczny na wielu witrynach, jednak nie wszystkie zostały zbadane jednocześnie. Algorytm wraz z upływem czasu aktualizuje kolejne wyniki poszczególnych witryn. Każda strona jest ponownie odwiedzana przez roboty Google i analizowana. Po sprawdzeniu witryny algorytmy odpowiednio ją oceniają na podstawie wielu czynników które są brane pod uwagę. Po tym procesie strona jest ponownie umieszczana na nowej pozycji w rankingach na poszczególne frazy. Jej nowa pozycja wpływa na pozycje witryn do których prowadzą linki z tej witryny. Następnie kolejne witryny są analizowane i oceniane w pryzmacie oceny poprzednich witryn które do nich linkowały. Cały ten proces będzie powtarzany do osiągnięcia optymalnych wyników.
Dlaczego Pingwin 4 pracuje w czasie rzeczywistym ?


Odpowiedź nasuwa się sama. Do tej pory trzeba było czekać na kolejne aktualizacje, a nie wszystkie strony były w tym samym czasie sprawdzanie. Dlatego wyniki zawsze były lekko nie takie jak powinny. Mimo dużego wysiłku projektantów mechanizmów , działały one jednorazowo co sprawiało że nie działały miarodajnie. Praca w czasie rzeczywistym daje możliwość aktualizowania oceny względem napływu nowych danych z kolejnych ocen witryn. To bardzo ułatwia ustawianie wszystkich stron w rankingu witryn Google na poszczególne frazy. Dlatego oceniamy zmiany pozytywnie.