Piątek 26 kwietnia 2024
Logo stowarzyszenia SEO

Problemy z indeksowaniem podstron

Problemy z indeksowaniem podstron

Od przełomu października i listopada coraz częściej można przeczytać o kłopotach z indeksowaniem podstron na witrynach WWW wśród osób zajmujących się SEO i jednocześnie będących aktywnymi użytkownikami grup SEO na FB. W czym jest problem ?

Co z tym indeksowaniem ?


Aby artykuł był czytelny również dla laików i osób początkujących, na wstępie należy się wytłumaczenie „O co chodzi z tym całym indeksowaniem ?”. Indeksowanie przeprowadzają boty (roboty sieciowe), należące do wyszukiwarek. Każdy bot pracuje na rzecz innej wyszukiwarki. Boty mają za zadanie odwiedzić stronę internetową i podążać za linkami na niej zawartymi, przy okazji zapisując wszystko co napotkają.




Lecz co to jest to indeksowanie ?


Jest to zbieranie informacji o podstronach odnalezionych na witrynach WWW, treściach w nich zawartych wraz z wyszczególnieniem (meta opisy, tytuły linków, znacznik B, H oraz Strong, jak i kursywa, podkreślenie, zdjęcia, opisy), oraz linki. Wszystkie pozyskane dane są zapisywane a następnie poddawane analizie na wiele czynników.




Na podstawie pozyskanych informacji oraz po głębokiej analizie, ustalane są wartości dla danej podstrony, linków oraz wpływu jaki wnoszą na pozycje strony głównej tej witryny oraz ewentualnie innych stron WWW do której wyprowadzono linki. Wszystko to jest robione tylko w jednym celu, aby pokazywać najtrafniejsze wyniki wyszukiwania dla internautów korzystających z wyszukiwarek.




Informacje o wolniejszym indeksowaniu


Na grupach w których uczestniczą głównie osoby zajmujące się pozycjonowaniem (SEO), w ostatnich miesiącach (od przełomu października i listopada 2021), można coraz częściej zobaczyć posty traktujące o nieudanym indeksowaniu nowych podstron. Status dla podstrony z adnotacją „Wykluczono”, jest dość nietypowy dla większości osób budujących witryny internetowe, raczej wcześniej nie pojawiał się (raczej wcześniej – gdyż my nigdy się z taką sytuacją i komunikatem nie spotkaliśmy). A w raportach widnieje adnotacja „Nie dotyczy”.




Po zbadaniu wielu takich zgłoszeń często bez wiedzy właścicieli witryn (adresy WWW były podawane w treści postu), okazało się że praktycznie 99% odnosiło się do witryn zbudowanych na popularnym skrypcie WordPress (1% pozostał dla przypadków w których nie uzyskaliśmy adresu WWW). Jest to dość zastanawiające że praktycznie wszystkie strony w zgłaszanych postach były zbudowane tylko na jednym skrypcie i to najwyraźniej dotyczy tylko WordPress.




Jak wiadomo w świecie SEO i osób zajmujących się pozycjonowaniem, praktycznie całe zaplecze jest zbudowane na skryptach WordPress. Z uwagi na największą dostępność skórek i plugin-ów, jest to bardzo popularna platforma do budowania stron firmowych, osobistych blogów oraz zaplecza do pozycjonowania. Łatwość „stawiania” stron na WordPress jest tak duża że każda osoba nawet bez większych zdolności do budowania witryn WWW może poradzić sobie całkowicie samodzielnie. To też sprawiło że ten skrypt jest tak popularny.




Czy jest możliwe że Google celowo nadpisuje atrybut „Wykluczono” przy podstronach pochodzących głównie z stron zbudowanych na WordPress ?


W historii pozycjonowania był już taki przypadek. Dawno temu gdy na świecie królowały katalogi stron internetowych, specjaliści od pozycjonowania dublowali takie twory aby każdego dnia tworzyć kolejne linki z kolejnych domen. Proceder do tego stopnia się upowszechnił że władze wyszukiwarki Google, w prosty sposób oznaczyły strony zbudowane na skryptach typu „katalog stron WWW”, z których pochodziła największa ilość linków i obniżono im wartość niemal do zera. Owszem dziś też spotykane są katalogi stron internetowych, jednak są znacznie lepiej zbudowane i zawierają więcej treści własnych niż treści z linkami wychodzącymi. O tym przypadku wuele osób nie pamięta ale tak już się raz stało.




To nie wszystko, Google też walczyło z systemami takimi jak „Mocne linki”, z systemami typu „SWL (System wymiany linków), i z wieloma innymi kreatywnymi pomysłami osób chcących przyśpieszyć lub bardziej zautomatyzować proces pozycjonowania.




Jak widać na powyższych przykładach, Google jak i inne wyszukiwarki mogą w łatwy sposób pozbyć się wyników z określonych typów witryn. Więc odpowiedź na pytanie brzmi, tak.




Co może oznaczać atrybut „Wykluczono” ?


Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Jednak wiadomo jest że bot wyszukiwarki odwiedził daną stronę. Jednak z jakiegoś powodu dana podstrona została wykluczona z indeksu. Więc docelowo problemem nie jest samo indeksowanie czy też opóźnienie z nim związane lecz treść lub jej jakość, ewentualnie wyszukiwarka zauważyła jakiś inny poważny problem z treścią podstrony.