Piątek 19 kwietnia 2024
Logo stowarzyszenia SEO

WordPress Drupal Joomla

WordPress Drupal Joomla

Bardzo dużo firm i osób tworzących strony pracuje przy użyciu tych gotowców. Jest to zrozumiałe z punktu widzenia osoby postronnej ale co o tym myśli osoba profesjonalnie zajmująca się pozycjonowaniem ?


Opis WordPress Drupal i Joomla


Wymienione wyżej systemy CMS (content management system), są przygotowane z myślą o odbiorcy czyli osoby która chce budować strony internetowe ale nie do końca umie samemu stworzyć każdą podstronę lub ma za mało czasu na takie prace. Systemy te mają kilka podstawowych wad. Są one rozpowszechniane masowo i za darmo. Każdy programista ma dostęp do kodu źródłowego platformy. Ilość dziur w zabezpieczaniach przyprawia o bul głowy. Sam WordPress powstał w okolicach 2001 roku, od tamtej pory jest nieustannie łatany przez kolejne łatki i poprawki a programiści stale potrafią znaleźć nowe dziury które do tej pory nie były wykorzystywane. To samo dotyczy się pozostałych dwóch platform CMS. Systemy te z założenia mają ułatwiać pracę osobom które nie muszą znać języków opisu strony oraz programowania. Za to doskonale mogą pracować jako osoby zarządzające witryną czy zajmujące się uzupełnianiem jej treści. Tak, do takich działań przydatne są CMS-y, jednak nie te które są ogólnodostępne. Ilość pracy administracyjnej generuje koszty oraz straty czasu i znacznie przewyższa korzyści płynące z posiadania jednego z tych systemów zarządzania treścią.




Jeśli nie WordPress, Drupal oraz Joomla to co ?


Oczywiście nikt tu nie zaprzecza idei istnienia CMS-ów. Są to bardzo przydatne systemy do zarządzania i publikacji treści. Jak wyżej wspomniałem, osoby które nie muszą znać języków HTML, CSS oraz PHP , też mogą zarządzać witryną właśnie za pomocą takich systemów do zarządzania treścią czyli potocznie nazywane CMS. Jednak jestem przekonany że taki system musi być napisany bezpośrednio pod dane zamówienie. Ewentualnie firma powinna przygotować swój własny CMS na którym tworzy strony. Ogólnodostępne wspomniane systemy są bardzo niebezpieczne gdyż gdy ktoś odkryje jedną z nowych jeszcze wcześniej nie znaną dziurę to atakuje wszystkie skrypty stron jakie zna w tej wersji systemu i wstrzykuje w nie kod który zaraża komputery osób które je odwiedzają. Czyli zagrożenie jest znacznie szersze niż się wydaje. Nie dość że tracimy kontrolę nad własną witryną. To jeszcze ta strona zaraża internautów którzy odwiedzali naszą stronę i ją wcześniej polubili. Jakaż to strata na opinii i autorytecie dla właściciela poważnej strony gdy dojdzie do takiego wydarzenia. Kolejnym problemem jest bezpieczeństwo serwera na którym znajduje się taki skrypt WordPress, Drupal czy Joomla. Często na naszym serwerze na którym prowadzimy usługę hostingu dochodziło do zdarzeń zablokowania IP serwera lub pojawienie się go na SPAM listach. Wszystko przez to że kolejne ataki na strony zbudowane na wspomnianych systemach CMS , generowały również wysyłanie bez wiedzy administratora tysięcy SPAM-owych wiadomości. Czyli skorzystanie z takich systemów ogólnodostępnych, jest w miarę proste i ułatwia życie do czasu gdy dojdzie do pierwszego ataku.




Stowarzyszenie SEO Polska


Nasze stowarzyszenie SEO zaleca stały nadzór nad stronami budowanymi za pomocą ogólnodostępnych systemów CMS. Można nad ich budową zapanować, ale wymaga to stałej pracy i obserwacji witryny. W momencie gdy pojawią się nowe aktualizacje, trzeba natychmiast je instalować. Stale należy robić kopię zapasową własnej witryny oraz bazy danych. Tylko taki stały nadzór uchroni nas przed typowymi problemami związanymi z korzystaniem z WordPress, Drupal i Joomla.